Menu Zavřeno

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne

Soudě podle plných kontejnerů na tříděný odpad v Černošicích třídíme svědomitě, což je nepochybně skvělá zpráva, která je skvělým odrazovým můstkem pro to, abychom se nad odpady zamýšleli dál. Sběrná místa na papír, plast i sklo jsou v dostupné vzdálenosti všem občanům, některá místa jsou navíc doplněna o kontejnery na nápojové kartony, citelně však chybí nádoby na kov, což je vidět zejména v teplých měsících, kdy pro osvěžení často lidé volí nápoje v plechovkách. Někdy jsou kontejnery, zejména ty žluté, dokonce zcela přeplněné, jedním z důvodů je, že průměrná čtyřčlenná česká domácnost, tedy i ta černošická, vyprodukuje za rok neuvěřitelných 1, 2 tuny plastu.

Namísto řešení častějšího svozu odpadu se ale domníváme, že nastal čas přemýšlet nad tím, co můžeme každý z nás udělat pro to, abychom množství takového odpadu výrazně omezili. Kromě standardního řešení, jak správně nakládat s již vzniklým odpadem bychom tedy navíc rádi ve městě iniciovali aktivity, které by si kladly za cíl upozornit na to, že je třeba především začít u sebe. Na všech našich akcích ve městě tak chceme klást důraz na to, že se nesnažíme poučovat, ale chceme jít příkladem a ukázat, že vždy máme na výběr. Na našich setkáních nenajdete jednorázové plastové nádobí ani kelímky. Domácí limonády podáváme ze skleněných barelů a občerstvení nakupujeme ve větších výhodnějších baleních nebo do přinesených tašek a nádob.

Věříme, že každý krok se počítá a začít je třeba hned. Chtěli bychom tím mimo jiné motivovat a inspirovat další místní organizátory akcí, ale také provozovatele občerstvovacích stánků, kteří jsou jedněmi z největších producentů plastového odpadu a návštěvníci mnohdy navíc nemají možnost plastový odpad umístit do nádoby na plast, aniž by si ho odnesli s sebou a ten tak skončí v lepším případě ve směsných černých pytlích, v horším případě pak v Berounce nebo přilehlých keřích.

Více než polovinu vytříděných plastů totiž stejně nelze už dále recyklovat a tak končí na skládkách. Zkuste se někdy při běžném nákupu zamyslet, jak by obsah vašeho košíku vypadal, kdyby na světě nebyl plast. Některé plasty můžeme poměrně snadno nahradit, stačí jen myslet na to, že je budeme potřebovat. Mikrotenové sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo je skvělé nahradit látkovými nebo síťovými sáčky, igelitové tašky na nákup vůbec nejsou třeba, vyrážíme-li na nákup připraveni s taškou látkovou. Jednorázové PET lahve na pití nepotřebujeme, protože z domova vyrážíme s lahví vlastní a kávu u stánku si necháme připravit do vlastního termohrnku. Všechny tyto změny jsou otázkou zvyku, zajímá-li nás v jakém prostředí žijeme a v jakém světě budou žít naše děti, není nic snazšího než jednoduše změnit naše návyky a chovat se ohleduplně k přírodě kolem nás i celé planetě.

Rádi bychom se tomuto tématu věnovali dále a sdíleli a hledali řešení a inspirace v městech a obcích, kde již otázky životního prostředí jsou jednou z priorit pro budoucí roky.  Jsme připraveni na tato témata vést diskuze s občany i místními podnikateli a pomoci tak Černošicím stát se příkladem pro ostatní obce v oblasti snadné a dostupné recyklace, ale především předcházení vzniku odpadu všeho druhu.